
Jo muutaman viikon on voinut sanoa, että nyt on syksy. Puiden lehdet kellastuu, aamuiselle työmatkalle on laitettava paksu huivi kaulaan ja pöyräillessä tarvitsee käsineet. Tekee mieli juoda mielettömiä määriä teetä tai chai latteja ja syödä omenapiirakkaa. Illat pimenee – syksyllä on niin tunnelmallista!
Mun sosiaalisen median fiidit on olleet täynnä kaikenlaisia ihania syksyisiä juttuja ja oon myös viime aikoina lukenut monia syksyyn liittyviä bucket listejä, joten päätin kasata oman sellaisen. Syksyyn liittyy oleellisesti kotoisa ja lämmin tunnelma, johon ainakin itse yhdistän automaattisesti sohvannurkan, viltin ja hyvän kirjan. Näitä ajatuksia mukaillen keräsin siis asioita, joita haluaisin seuraavien kuukausien aikana tehdä. Ne liittyvät enemmän ja vähemmän lukemiseen ja kirjoihin (ja osa ei liity kumpaankaan, mutta täytyi vaan saada ne mukaan).
1. Haluan lukea kirjaa parvekkeella pimenevässä illassa teemukin kanssa.
2. Haluan käydä kävelemässä mahdollisimman monella luontopolulla Jyväskylässä ja nauttia luonnon kauniista väreistä.
3. Haluan lukea kaikki Throne of Glassit ennen kuin viimeinen osa ilmestyy ja lukea sitten viimeisen osan nautiskellen tarinan lopetuksesta.
4. Haluan kaivertaa kurpitsan…
5. …ja tehdä kurpitsapiirakan!
6. Haluan käydä Hel-YA!:ssä ja Helsingin Kirjamessuilla.
7. Haluan lukea klassikkoteoksen.
8. Haluan saada hyllynlämmittäjät luettua.
9. Haluan juhlia Kiitospäivää perheen kanssa. (Amerikkalainen juhlapyhä on erittäin hyvä tekosyy kutsua läheiset syömään ja viettää kiva ilta perheen kesken. Tehtiin tämä jo viime vuonna ja se oli menestys!)
10. Haluan testata uutta reseptiä jostakin keittokirjasta.
Millaisia asioita sä haluaisit tehdä tänä syksynä? Jutellaan kommenteissa!
p.s. Jos kaipaat syksyistä inspistä, niin käy tsekkaamassa mun Pinterestistä Autumn-taulu sekä Books and reading -taulu!